Objavili smo
03 / 2024
Živilsko panogo si je brez kvasovk kar težko predstavljati, pa naj gre za tiste pozitivne, ki skrbijo za fermentacijo in blagodejno vplivajo tudi na naše telo, ali tiste, zaradi katerih se jed pokvari. Delček svojega raziskovalnega sveta na tem področju nam je razkrila doc. dr. Neža Čadež, vodja Zbirke industrijskih mikroorganizmov na Biotehniški fakulteti, Oddelku za živilstvo, v Ljubljani. Po njeni zaslugi je bila vanjo in na svetovno listo kvasovk pred nekaj meseci uvrščena tudi kvasovka, poimenovana po zaslužnem profesorju dr. Petru Rasporju, ki smo ga prav tako povabili k pogovoru.
Izsek intervjuja
Prof. dr. Raspor, čestitke! Ni ravno vsakdanje, da nekdo po tebi poimenuje novoodkrite kvasovke!
Raspor: Hvala. To je res velika čast, bil sem prijetno presenečen.
Doc. dr. Neža Čadež, povejte nam prosim kaj več, za kakšno raziskavo in kvasovke je šlo?
Čadež: To je bila neodvisna študija v Evropi, Severni Ameriki in Južni Afriki, pri kateri smo raziskovalci iz oljčnega olja izolirali seve kvasovk. Jaz sem to raziskovala na oljčnem olju iz Slovenske Istre, sortah Leccino in Istrska belica, ter izolirala nekaj sevov, za katere se je izkazalo, da se dva uvrščata v nov, do zdaj še neznan rod kvasovk. Ker naše raziskovalno delo vključuje tudi taksonomsko delo, sem ga poimenovala Rasporella po prof. dr. Petru Rasporju, ki je kot moj mentor pri doktorski nalogi na Biotehniški fakulteti podprl taksonomsko delo in od katerega sem prevzela vodenje Zbirke industrijskih mikroorganizmov. Običaj je, da se nove rodove kvasovk poimenuje po osebah, ki so prispevale k razvoju tega področja.
Zakaj ste raziskovali ravno oljčno olje in zakaj na različnih koncih sveta? Kakšno vlogo imajo te novoodkrite kvasovke v naravi?
Čadež: V oljčnem olju in njegovi usedlini ostane veliko mikroorganizmov. Vse, s čimer je rastlina oziroma plod v stiku (ostanki žuželk, razpadajočega lesa, drevesnega toka…), se »konzervira« v oljčnem olju, zato je tako bogat vir novih mikroorganizmov. Te, na novo izolirane kvasovke Rasporella, imajo sposobnost razgradnje lipidov, zato lahko povzročijo kvar oljčnega olja. To pa je za oljkarje lahko pomembna informacija...
Celoten intervju je objavljen v reviji Pet zvezdic, št. 3/2024. Nakup izvoda / Letna naročnina
Tekst in foto: Urša Cvilak